Haber

İzmir’de binaların deprem karnesi için başvurular başladı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, kent genelindeki yapıların yapılaşma durumu tespiti için başvuru sürecini başlattı.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptığı yazılı açıklamada, binaların dayanıklılığı için kimlik çıkarılacağını, Bayraklı’da 31 bin 146 yapının incelendiğini ve Bornova’da çalışmalara başladıklarını bildirdi.

62 bin binanın incelenmesi için ekiplerin çalışmalarının devam ettiğini belirten Soyer, “Ancak bugünden itibaren hangi ilçe olursa olsun binasının deprem raporunu almak için başvuran her vatandaşımıza ücretsiz destek vermeye başlıyoruz. Her İzmir vatandaşı afetplani.izmir.bel.tr adresinden başvuru yapabilir, hızlı tarama hizmetinden faydalanabilir.” açıklama yaptı.

Apartman yönetim kurullarında oybirliği şartı

İzmir Büyükşehir Belediyesi Beyin sarsıntısı Risk Yönetimi ve Kentsel Güzelleştirme Daire Başkanı Banu Dayangaç, ücretsiz olarak yapılacak yapı durum tespiti uygulamasına kent genelindeki tüm ruhsatlı yapıların alınabileceğini belirterek, şunları söyledi:

“Başvurular, apartman yönetim kurulunun oybirliği ile aldığı karar ile kabul edilecektir. Bu çalışmada binaların deprem güvenliği açısından değerlendirilmesi yapılacaktır. Binanın mevcut durumu ve projesine uygun olup olmadığı” irdelenecektir.Beton çekici ve ultrason, X-ray cihazı gibi uygulamalarla elde edilen sonuçlar analiz edilecektir.Uygulamalara göre binanın yapısal durumu dikkate alınarak ön inceleme sırası belirlenecektir.

Dayangaç, belediyenin adını kullanarak apartmanlara girerek yapı denetime geldiğini söyleyenlere dikkat edilmesi gerektiğini kaydetti.

tusba-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu