Haber

Hollanda’daki çevreciler Lahey’de yol ablukası düzenledi

Hollanda’da iklim aktivistleri, idari başkent Lahey’de parlamentoya giden A12 ana yolunu kapatarak fosil yakıt kullanımına son vermek için harekete geçti.

“Yok Olma İsyanı” kümesi ve diğer çevreci derneklerin organizasyonuyla bir araya gelen yüzlerce kişinin şehrin en değerli otoyollarından biri olan A12’yi kapatarak, temas yollarında trafiğin aksamasına neden oldu.

Petrol, kömür ve gaz kullanımına son verilmesini talep eden protestocular, hükümetin fosil yakıt politikasını eleştirdi.

Ellerinde “Çıkmaz yol” yazılı pankartlar taşıyan göstericiler, daha sonra zincirlerle birbirine bağlanarak yola oturma eylemi yaptı.

Eylemin gerçekleştiği yerin gösteri için yasak bölge ilan edildiği uyarısında bulunan polis, eylemin başlamasından yaklaşık bir saat sonra eylemcilere müdahale etmeye başladı.

Polis, kümeyi demir kesme makineleriyle ayırdıktan sonra otobüsleri doldurarak bölgeden uzaklaştırdı.

Extinction Rebellion grubu, Twitter’da gözaltına alınan göstericilerden birinin gözaltına alındığını duyurdu. Sporsalonda tutulduğu söylendi.

Hafta başında A12 yolunun işgal edilmesi çağrısında bulunan Extinction Rebellion üyesi 6 kişinin gözaltına alınması mecliste bazı milletvekillerinin tepkisini çekerken, Lahey’deki bir mahkeme aktivistlerden birinin protesto alanına girmesini yasakladı. 90 gün.

habersefaatli.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu