Haber

Fransa’da Müslüman toplumu hedef alan eylemlerde bulunan kişiye 10 ay hapis cezası ertelendi

Mahkeme, Fransa’nın Saint-Juery kasabasında Müslüman toplumu hedef alan bir dizi eylemi gerçekleştiren kişiyi 10 ay hapis cezasına çarptırdı.

Fransız yerel gazetesi La Depeche du Midi’nin haberine göre, Kasım 2022’nin prestijiyle Saint-Juery’de pizza ve kebap satan bir dükkan ile caminin camına taş atılırken, caminin camları kırıldı. Aralarında Kuzey Afrikalı ailenin de bulunduğu vatandaşların arabaları kırıldı.

Görgü tanıkları ve pizzacının güvenlik kamerası görüntüleriyle olayın faili tespit edildi.

Daha önce camları kırılan Kuzey Afrikalı aile, evlerinin önüne kameralar yerleştirirken, ikinci otomobilleri de hasar görünce olayın failinin komşunun oğlu olduğunu belirledi.

Evinde gözaltına alınan ve geçici olarak tutuklanan 28 yaşındaki erkek, dün Albi Asliye Ceza Mahkemesi’nde hakim karşısına çıktı.

Güvenlik kamerası görüntülerine rağmen hakkındaki suçlamaları kabul etmeyen 28 yaşındaki adam, ırkçı olmadığını ve İslam’la bir sorunu olmadığını söyledi.

28 yaşındaki adamın babası, müfettişlere oğlunun zihinsel sorunları olduğunu ve daha önce hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Mahkeme, konuşma, tedavi görmenin gerekliliği ve mağdurlarla temas yasağı nedeniyle 10 ay ertelenmiş hapis cezası verdi.

Öte yandan 28 yaşındaki adam mağdurlara tazminat ödeyecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu