Haber

Fas açıklarında 11 günde 167 düzensiz göçmen kurtarıldı

28 Ocak – 7 Şubat arasında, Fas açıklarında farklı milletlerden 167 düzensiz göçmenin kurtarıldığı açıklandı.

Fas resmi ajansı MAP’ın ordu yetkililerine dayandırdığı haberde, Fas Donanmasına bağlı kıyı güvenlik birimlerinin Akdeniz ve Atlantik Okyanusu’nda düzensiz göçmenlere yönelik çalışmaları hakkında bilgi verildi.

Haberde, sahil güvenlik birimlerinin 28 Ocak-7 Şubat tarihleri ​​arasında bir kısmı Sahra Altı Afrika ülkelerinden olmak üzere 167 düzensiz göçmeni kurtardığı belirtildi.

Uluslararası Göç Örgütü’nün Ekim 2022’de yayınladığı raporda, Ocak 2021’den bu yana İtalya ya da Malta’ya geçmeye çalışan, çoğu Libya ve Tunus’tan gelen düzensiz göçmenlerden 2 bin 836’sı teknelerinin batması ya da deniz kazası nedeniyle hayatını kaybetti. açlık veya susuzluk kaydedilmişti.

Fas makamlarından 23 Aralık 2022 tarihinde yapılan açıklamada, 2022 yılında yüzde 85’i yabancı uyruklu olmak üzere 32 binden fazla düzensiz göçmenin denize açılmasının engellendiği belirtildi.

Her yıl binlerce göçmen daha uygun bir yaşam umuduyla Afrika’dan Akdeniz’e yelken açarak Avrupa’ya ulaşıyor. Göçmenlerin bir kısmı Avrupa’ya ulaşmayı başarırken, diğerleri denizde ölüyor.

haberhonaz.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu